Erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksen koulutustapahtumat
Tältä sivulta löytyvät hyväksytyt erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksen koulutustapahtumat.
Voit hakea koulutuksia erikoisalan, paikkakunnan tai ajankohdan perusteella, tai selata pelkkiä verkkokursseja.
Koulutus on tarkoitettu sekä perusterveydenhuollossa että erikoissairaanhoidossa työskenteleville lääkäreille. Koulutuksen tavoitteena on antaa tietoa akuutisti sairaan geriatrisen potilaan hoidosta ja sujuvoittaa akuuttihoitoketjua potilaan parhaaksi.
Elvytys-MET 2026 -symposium kokoaa jälleen yhteen satoja elvytyksestä kiinnostuneita ammattilaisia kaikkialta Suomesta Clarion Hotel Helsinkiin: "Pelasta taidolla ja toimi tiiminä! Rädda med kompetens, agera som ett team!" -teemat johdattavat osallistujat ajankohtaisiin luentoihin.
Koulutustapahtuma käsittelee laaja-alaisesti elvytystä, MET-toimintaa, kriittisesti sairaan potilaan hoitoa, potilasturvallisuutta, simulaatio-opetusta, tiimityötä sekä akuutti- ja tehohoidon erityiskysymyksiä niin aikuis- kuin lapsipotilaiden näkökulmasta. Symposiumin ohjelma sisältää asiantuntijaluentoja, työpajoja ja moniammatillista koulutusta.
Tapahtuman tavoite: Parantaa valtimotaudin diagnostiikkaa ja hoitoa. Päivittää tiedot valtimotaudin tutkimus- ja hoitokeinoista. Verkostoitua alueen valtimotautia hoitavien tahojen kesken
Ymmärtää mitä rakenteellinen rasismi tarkoittaa terveydenhuollon rakenteissa ja käytännöissä. Tunnistaa terveydenhuollossa ilmenevää syrjintää, joka asettaa tietyt väestöryhmät eriarvoiseen asemaan. Saada käytännön työkaluja arkeen sovellettavaksi.
HUS Tulehduskeskuksen allergiasairauksien linjan järjestämä koulutus astmasta ja allergiasairauksista Uudenmaan ja HUS:n alueen perusterveydenhuollossa, avoterveydenhuollossa sekä työterveyshuollossa työskenteleville lääkäreille.
Oppia hallitsemaan kardiovaskulaaririskin arviointi ja vakaan sepelvaltimotaudin diagnostinen polku ja hoidon kulmakivet.
Päivittää tietoa allergioiden ja astman hoidosta. Alueen eri toimijoiden yhteistyön vahvistaminen.
Koulutus on tarkoitettu diabeteksen hoitoon osallistuville terveydenhuollon ammattilaisille. Aamupäivä on yhteinen kaikille ja iltapäivällä on erilliset sessiot lääkäreille ja hoitajille
Koulutus on tarkoitettu ensisijaisesti yleislääketieteen erikoistuville lääkäreille. Koulutuksen tarkoituksena on syventää erikoistuvien kliinisiä taitoja ihomuutoksien tunnistamisen ja nivelpistosten osalta. Vuorovaikutus on tärkeä osa kliinistä työtä ja joskus sitä haastavat erilaiset asiat vastaanotolla. Seminaarissa erikoistuvat lääkärit pääsevät simulaation kautta harjoittelemaan tilanteita. Koulutus on järjestetty pienryhmissä.
Koulutuspäivillä käsitellään mm. priorisointia, audiologiaa, alaamme liittyviä rokotuksia sekä vestibulaarischwannoomaa.