Erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksen koulutustapahtumat
Tältä sivulta löytyvät hyväksytyt erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksen koulutustapahtumat.
Voit hakea koulutuksia erikoisalan, paikkakunnan tai ajankohdan perusteella, tai selata pelkkiä verkkokursseja.
Palliatiivisen foorumin tarkoituksena on syventää osallistujien palliatiivisen hoidon osaamista erityisesti vatsan alueen parantumattomien sairauksien osalta.
Oppia hallitsemaan kardiovaskulaaririskin arviointi ja vakaan sepelvaltimotaudin diagnostinen polku ja hoidon kulmakivet.
Kohdennettua tietoa ERAS -protokollasta
Koulutus on suunnattu kaikille alueella työskenteleville lääkäreille. Endoklubin koulutusaiheet vahvistavat lääkäreiden endokrinologista osaamista. Klubikoulutusten pyrkimyksenä on yhdistää lääkäreiden jatko- ja täydennyskoulutus alueellisen yhteistyön kehittämiseen.
Kolmas Koli Hermotautisymposium järjestetään Break Sokos Hotel Kolilla 17.-18.9.2026. Tällä kertaa ohjelma on vahvasti kliinisesti suuntautunut ja siitä pyritään saamaan relevantti paitsi neurologeille, myös muille hermoston sairauksien parissa toimiville kollegoille. Hermotautien kanssa tekemisissä olevat perustutkijatkin ovat luonnollisesti silti tervetulleita paikalle.
Koulutus tarjoaa ajankohtaisen kokonaisuuden akuutin kivunhoidon keskeisistä teemoista sekä moniammatillisista hoitokäytännöistä.
Suomen Elämäntapalääketieteen yhdistys järjestää vuosittaisen kongressinsa tänä vuonna 27.-30.8.2026 Ystävyyden Majatalossa Salon lähellä Kruusilassa. Kongressin kantavana teemana on tänä vuonna elintapojen merkitys yksilön jaksamisen kannalta. Se miten päivittäiset valintamme vaikuttavat siihen miten voimme arjen keskellä. Tilaisuudessa kuulemme aiheeseen liittyviä esityksiä useiden eri alojen ammattilaisilta.
Kongressi järjestetään luonnonkauniissa maisemissa Salon lähellä sijaitsevassa Ystävyyden Majatalossa. Luento-ohjelman lisäksi tarjolla on mm. herkullista kokokasvisruokaa, ohjattua liikuntaa ja rentoutusharjoituksia. Sekä tietysti mahdollisuus saunoa ja käydä järvessä uimassa. Omat liinavaatteet ja pyyhe mukaan. Tai vuokraus paikan päältä viidellä eurolla.
Ohjelma on suunnattu elämäntapalääketieteestä kiinnostuneille sote-alan ammattilaisille, mutta kongressiin voivat tulla myös muiden alojen ammattilaiset ja opiskelijat. Koko kongressiin osallistuva saa 20-tuntia CME IBLM-sertifikaattiin liittyen.
Lämpimästi tervetuloa!
We welcome you to join colleagues from across the Nordic region for NNPS 2026 meeting on August 27-28. Our program contains two days of scientific exchange concentrating on pediatric movement disorders and neuroimmunology.