Erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksen koulutustapahtumat
Tältä sivulta löytyvät hyväksytyt erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksen koulutustapahtumat.
Voit hakea koulutuksia erikoisalan, paikkakunnan tai ajankohdan perusteella, tai selata pelkkiä verkkokursseja.
Oppia hallitsemaan kardiovaskulaaririskin arviointi ja vakaan sepelvaltimotaudin diagnostinen polku ja hoidon kulmakivet.
Palliatiivisen foorumin tarkoituksena on syventää osallistujien palliatiivisen hoidon osaamista erityisesti vatsan alueen parantumattomien sairauksien osalta.
Koulutus on tarkoitettu diabeteksen hoitoon osallistuville terveydenhuollon ammattilaisille. Aamupäivä on yhteinen kaikille ja iltapäivällä on erilliset sessiot lääkäreille ja hoitajille
Koulutusiltapäivän aikana esitellään valmisteilla oleva Pitkäaikaisesta kivusta kärsivän potilaan hoitopolku Pohjois-Karjalan hyvinvointialueella. Katsaus keskussairaalan kipupoliklinikan toimintaan ja akuutinkivun hoidon järjestely (APS-toiminta).
Diabeteksen seurannan ja hoidon ajankohtaisten suositusten ja uusien hoitokäytäntöjen ja toimintamallien käytännönläheinen koulutus.
Tervetuloa Suomen Perhelääkärit ry:n koulutustilaisuuteen ”Sairas perhe – kun vanhempi ei kasva aikuiseksi”. Luennoitsijanamme on psykologi, psykoterapeutti Katja Myllyviita, jonka kanssa asiaa käsitellään lähikoulutuksessa Tampellan panoramasaunalla luennon ja ryhmäkeskustelujen kautta. Tarjoamme kahvit, lounaan sekä illalla saunomismahdollisuuden. Koulutuksen hinta on jäsenille 50 e ja ei-jäsenille 70 e. Olet lämpimästi tervetullut!
Tilaisuuteen pääset ilmoittautumaan Suomen Perhelääkärit ry:n nettisivujen kautta: https://suomenperhelaakarit.yhdistysavain.fi/tapahtumat/ .
Koulutuksessa käsitellään tyypin 1 diabetesta sairastavien henkilöiden kokonaisvaltaista hoitoa, ohjausta, seurantaa ja kuntoutusta sekä diabeteksen lisäsairauksien ehkäisyä ja hoitoa. Koulutuksessa käsitellään myös diabeteksen hoidon järjestämistä ja laadun kehittämistä. Lääkäreiden diabeteskoulutus päivittää ja täydentää lääkärin diabetestyön kliinistä osaamista ja oman työn kehittämistä.
Koulutus on suunnattu kaikille alueella työskenteleville lääkäreille. Endoklubin koulutusaiheet vahvistavat lääkäreiden endokrinologista osaamista. Klubikoulutusten pyrkimyksenä on yhdistää lääkäreiden jatko- ja täydennyskoulutus alueellisen yhteistyön kehittämiseen.
Kolmas Koli Hermotautisymposium järjestetään Break Sokos Hotel Kolilla 17.-18.9.2026. Tällä kertaa ohjelma on vahvasti kliinisesti suuntautunut ja siitä pyritään saamaan relevantti paitsi neurologeille, myös muille hermoston sairauksien parissa toimiville kollegoille. Hermotautien kanssa tekemisissä olevat perustutkijatkin ovat luonnollisesti silti tervetulleita paikalle.
Yleislääketieteen koulutusta Yleislääketieteen erikoislääkäreille ja yleislääkäreille