Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen -erikoi
Koulutuksen tarkoituksena on avata HYTE:n peruskäsitteet, hyvinvointialueen toiminta HYTE-työssä ja pohtia yleislääkärin roolia HYTE:ssä.
Tilaisuuden ohjelma
Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen -erikoistujaseminaari 2.12.2025
Aika: ti 2.12.2025 klo 11:30-15:30
Paikka: Medisiina D, Blokki 1-2, Turku
Järjestäjät: Varhan yliopistollisen sote-keskuksen yleislääketieteen jatkokoulutustiimi ja TY yleislääketieteen oppiala
Kouluttajat:
• Susanna Laivoranta-Nyman, johtaja, yliopistollinen sote-keskus, Varha
• Merja Männikkö, asiantuntija, Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen -yksikkö, Varha
• Mikael Ekblad, yleislääketieteen professori, TY
Koulutus on tarkoitettu ensisijaisesti yleislääketieteen erikoistuville. Myös muiden kuin TY:n yle erikoistuvat ovat tervetulleita. Koulutuksen tarkoituksena on avata HYTE:n peruskäsitteet, hyvinvointialueen toiminta HYTE-työssä ja pohtia yleislääkärin roolia HYTE:ssä.
Ohjelma:
• 11.30–12.30 Lounas
• 12.30–13.30 HYTE-kerroin – Susanna Laivoranta-Nyman
• 13.30–14.15 Mitä HYTE-yksikkö tekee konkreettisesti? – Hyvinvointisuunnitelma, Merja Männikkö
• 14.15–14.30 Tauko
• 14.30–15.15 Päihteet ja HYTE – Mikael Ekblad
• 15.15–15.30 Take home message ja ajankohtaista erikoislääkärikoulutuksesta
Tilaisuudesta hyväksytään 4h yleislääketieteen oppialan järjestämää teoriakoulutusta. Lisäksi haetaan 4h teoriakoulutusta terveydenhuollon erikoistumiseen. Koulutukseen liittyy ennakkotehtävä, joka lähetetään noin 2 viikkoa ennen seminaaria.
Ilmoittautuminen 17.11.2025 mennessä: Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen -erikoistujaseminaari
Ystävällisin terveisin
Yle jatkokoulutustiimi