Erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksen koulutustapahtumat
Tältä sivulta löytyvät hyväksytyt erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksen koulutustapahtumat.
Voit hakea koulutuksia erikoisalan, paikkakunnan tai ajankohdan perusteella, tai selata pelkkiä verkkokursseja.
Seitsemän luennon kokonaisuus (videot yhteensä 115 minuuttia) tarjoaa kattavan perehdytyksen lääketieteellisen päätöksenteon haasteisiin ja vinoumiin. Luennoilla käsitellään päätöksentekoon vaikuttavia ulkoisia tekijöitä, kuten kiirettä, väsymystä ja tunneperäisiä reaktioita, sekä keinoja hallita näiden vaikutuksia päätöksenteon laadun parantamiseksi.
Kokonaisuudessa pureudutaan päätöksentekoprosessin eri vaiheisiin ja päätöksentekokyvyn rajoitteisiin. Luennoilla käydään läpi tyypillisimpiä kognitiivisia vinoumia, jotka voivat huomaamatta ohjata päätöksiä väärään suuntaan. Opit tunnistamaan intuitiivisen ja systemaattisen ajattelun keskeiset erot sekä ymmärtämään, miten päätöksentekotyyli kehittyy kokemuksen myötä. Lisäksi käsitellään analyyttisen ajattelun virheitä ja hoidollisen päätöksenteon erityispiirteitä.
Luentosarja tarjoaa käsitteitä ja ymmärrystä päätöksentekoprosessista ja siihen vaikuttavista tekijöistä oman toiminnan tarkastelun ja kehittämisen pohjaksi. Videot on editoitu tiiviiksi ja ne sisältävät pohdintatehtäviä. Jokaisen yksittäisen luennon lopussa on kertaustehtäviä luentojen aiheista.
Simulaatiopainotteisella syksy 2026 kurssilla opetellaan arvioimaan lapsipotilaan tilaa systemaattisesti elinjärjestelmittäin ABCDE-mallin mukaisesti sekä tutustutaan tavanomaisiin lasten hätätilanteisiin. Osallistuja pääsee harjoittelemaan pienryhmissä erityistilanteiden hoitoa kuten ilmateihin ja hengitykseen liittyviä ongelmia. Osallistuja oppii myös tunnistamaan ja aloittamaan hoidon lapsen verenkiertovajauksessa.
Simulaatiopainotteisella 9.12.2026 koulutuspäivässä opetellaan arvioimaan lapsipotilaan tilaa systemaattisesti elinjärjestelmittäin ABCDE-mallin mukaisesti sekä tutustutaan tavanomaisiin lasten hätätilanteisiin. Osallistuja pääsee harjoittelemaan pienryhmissä erityistilanteiden hoitoa kuten ilmateihin ja hengitykseen liittyviä ongelmia. osallistuja oppii myös tunnistamaan ja aloittamaan hoidon lapsen verenkiertovajauksessa.