Erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksen koulutustapahtumat
Tältä sivulta löytyvät hyväksytyt erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksen koulutustapahtumat.
Voit hakea koulutuksia erikoisalan, paikkakunnan tai ajankohdan perusteella, tai selata pelkkiä verkkokursseja.
Suomen Elämäntapalääketieteen yhdistys järjestää vuosittaisen kongressinsa tänä vuonna 27.-30.8.2026 Ystävyyden Majatalossa Salon lähellä Kruusilassa. Kongressin kantavana teemana on tänä vuonna elintapojen merkitys yksilön jaksamisen kannalta. Se miten päivittäiset valintamme vaikuttavat siihen miten voimme arjen keskellä. Tilaisuudessa kuulemme aiheeseen liittyviä esityksiä useiden eri alojen ammattilaisilta.
Kongressi järjestetään luonnonkauniissa maisemissa Salon lähellä sijaitsevassa Ystävyyden Majatalossa. Luento-ohjelman lisäksi tarjolla on mm. herkullista kokokasvisruokaa, ohjattua liikuntaa ja rentoutusharjoituksia. Sekä tietysti mahdollisuus saunoa ja käydä järvessä uimassa. Omat liinavaatteet ja pyyhe mukaan. Tai vuokraus paikan päältä viidellä eurolla.
Ohjelma on suunnattu elämäntapalääketieteestä kiinnostuneille sote-alan ammattilaisille, mutta kongressiin voivat tulla myös muiden alojen ammattilaiset ja opiskelijat. Koko kongressiin osallistuva saa 20-tuntia CME IBLM-sertifikaattiin liittyen.
Lämpimästi tervetuloa!
Suomen Infektiolääkärit ry, Kliiniset Mikrobiologit ry ja Infektiotautien tutkimusyhdistys ry järjestävät jälleen Infektiopäivät torstaina ja perjantaina 10-11.9.2026 Marina kongressikeskuksessa, Katajanokalla Helsingissä.
Päivien aiheena on ajankohtaisia teemoja infektiosairauksien sekä kliinisen mikrobiologian alalta.
Infektiopäivät on Suomen infektioalan asiantuntijoiden merkittävin vuotuinen kokous.
Lääkäreiden täydennyskoulutus yhteistyössä KELA:n asiantuntijalääkäreiden kanssa. Paikka: Satasairaalan N2-auditorio, Pori