Hyppää pääsisältöön
0.00€

Peruskirurgian kurssi on tarkoitettu kirurgisen uran alussa – alle 2 vuotta kirurgista kokemusta – oleville lääkäreille. Kurssilla perehdytään ommeltekniikkaan ja solmimistaitoihin sekä harjoitellaan ihon, suolen, verisuonen ja faskian sulkemistekniikoita kirurgian opettajien johdolla.

Gastroenterologinen kirurgia
Käsikirurgia
Lastenkirurgia
Ortopedia ja traumatologia
Plastiikkakirurgia
Suu- ja leukakirurgia (EL)
Sydän- ja rintaelinkirurgia
Urologia
Verisuonikirurgia
Yleiskirurgia
Helsinki
230.00€

Simulaatiopainotteisella 9.12.2026 koulutuspäivässä opetellaan arvioimaan lapsipotilaan tilaa systemaattisesti elinjärjestelmittäin ABCDE-mallin mukaisesti sekä tutustutaan tavanomaisiin lasten hätätilanteisiin. Osallistuja pääsee harjoittelemaan pienryhmissä erityistilanteiden hoitoa kuten ilmateihin ja hengitykseen liittyviä ongelmia. osallistuja oppii myös tunnistamaan ja aloittamaan hoidon lapsen verenkiertovajauksessa.

Akuuttilääketiede
Anestesiologia ja tehohoito
Lastenkirurgia
Lastentaudit
Yleislääketiede
Helsinki
230.00€

Simulaatiopainotteisella syksy 2026 kurssilla opetellaan arvioimaan lapsipotilaan tilaa systemaattisesti elinjärjestelmittäin ABCDE-mallin mukaisesti sekä tutustutaan tavanomaisiin lasten hätätilanteisiin. Osallistuja pääsee harjoittelemaan pienryhmissä erityistilanteiden hoitoa kuten ilmateihin ja hengitykseen liittyviä ongelmia. Osallistuja oppii myös tunnistamaan ja aloittamaan hoidon lapsen verenkiertovajauksessa.

Akuuttilääketiede
Anestesiologia ja tehohoito
Lastenkirurgia
Lastentaudit
Yleislääketiede
Helsinki